Header OverviewPage
Kennisbank - Agro

Versoepeling GLB-voorwaarden vanwege droogte

De Europese GLB-verordeningen bieden ruimte om in situaties van extreme weersomstandigheden overmacht toe te kennen aan landbouwers die hierdoor worden getroffen. Door de aanhoudende droogte heeft de minister van LVVN besloten om voor twee conditionaliteitsvoorwaarden en verschillende subsidievoorwaarden binnen de eco-regeling overmacht toe te kennen.

Case
Welke voorwaarden vallen onder de overmachtsregeling?

De overmachtsregeling geldt voor:

  • Conditionaliteit GLMC 6 (minimale bodembedekking);
  • Eco-activiteit groene braak: minimale zichtbare bodembedekking;
  • Eco-activiteit onderzaai vanggewas: minimale zichtbare bodembedekking;
  • Eco-activiteit vroeg ras rooigewas: verschuiving van de uiterste rooidatum.
Wat betekent dit in de praktijk?

Door het toekennen van overmacht worden deze voorwaarden als voldaan beschouwd, ongeacht wat tijdens een eventuele controle wordt vastgesteld.

GLMC 6: minimale bodembedekking

Voor GLMC 6 gaat het om onderdelen waarbij een minimale bodembedekking van 80 procent is voorgeschreven.

Dit betreft:

  • Percelen die in de zomerperiode uit productie zijn genomen en waarvoor is gekozen voor spontane opkomst;
  • Kleigronden waarop bouwland tussen 1 augustus en 30 november bedekt moet zijn met een bodembedekker.
Eco-activiteit groene braak

Binnen de eco-activiteit groene braak geldt normaal de eis dat minimaal 80 procent van het perceel zichtbaar bedekt is. Voor deze voorwaarde wordt vanwege de droogte overmacht toegekend.

Eco-activiteit onderzaai vanggewas

Ook voor de eco-activiteit onderzaai vanggewas geldt de versoepeling van de eis voor een minimale zichtbare bodembedekking van 80 procent.

Daarnaast geldt overmacht voor de verplichting dat het vanggewas direct na de oogst van de hoofdteelt aanwezig moet zijn.

Het opnieuw inzaaien van een vanggewas is toegestaan, maar niet verplicht. De oorspronkelijke inzaaidatum hoeft niet te worden aangepast in de Gecombineerde opgave.

Eco-activiteit vroeg ras rooigewas

Voor de eco-activiteit vroeg ras rooigewas wordt de uiterste rooidatum verschoven van 31 augustus naar 30 september.

Uiterlijk op 30 september moet:

  • Het gewas zijn afgevoerd;
  • Het gewasafval zijn afgevoerd of ondergewerkt.
Geen actie nodig in de Gecombineerde opgave

Onder normale omstandigheden kent de eco-regeling een resultaatverplichting. Wanneer een eco-activiteit niet slaagt, moet deze in principe worden ingetrokken uit de Gecombineerde opgave of moet actief een beroep op overmacht worden gedaan.

Voor de hierboven genoemde situaties is dat niet nodig. Door de toegekende overmacht worden de betreffende voorwaarden automatisch als nageleefd beschouwd.

Eefdec5f2c961a0bbe3be4480bae064d
Een vraag voor Karel Verhappen?

Neem contact op met onze expert.

Neem contact op
Gerelateerde artikelen