Header OverviewPage
Kennisbank - Fiscaal advies

Brief Belastingdienst over voortzettingseis bij schenking onderneming

Heb je in 2021 een onderneming geschonken gekregen en toen gebruikgemaakt van de bedrijfsopvolgingsregeling (BOR)? Dan is de kans groot dat je in de week van 11 juni 2025 een brief van de Belastingdienst hebt ontvangen. In die brief word je herinnerd aan een belangrijke voorwaarde: de voortzettingseis.

Case

Wat is de BOR ook alweer?

De BOR biedt een flinke vrijstelling van schenkbelasting als je een onderneming geschonken krijgt. Het maakt daarbij uit of het gaat om:

  • een persoonlijke onderneming, zoals een eenmanszaak of aandeel in een firma;

  • of om aandelen in een bv die een onderneming drijft.

In 2025 geldt:

  • 100% vrijstelling tot een waarde van € 1.500.000;

  • 75% vrijstelling over het meerdere.

Wat houdt de voortzettingseis in?

De vrijstelling geldt niet onvoorwaardelijk. Een belangrijke eis is dat je de onderneming ook echt voortzet:

  • Bij schenkingen vóór 1 januari 2025 moet je dat minstens 5 jaar doen.

  • Bij schenkingen vanaf 1 januari 2025 is dat minstens 3 jaar.

Stop je eerder? Dan vervalt de vrijstelling en moet je alsnog schenkbelasting betalen.

Wat als je zo'n brief hebt ontvangen?

De Belastingdienst stuurt deze brief om je eraan te herinneren dat de voortzettingstermijn bijna voorbij is. Twijfel je of je nog aan de voorwaarden voldoet? Of ben je (deels) gestopt met je onderneming? Neem dan contact op met een adviseur. Die kan samen met jou beoordelen wat je moet doen, eventueel in overleg met de Belastingdienst.

Wanneer voldoe je niet (meer) aan de voortzettingseis?

Je voldoet niet meer aan de eis als je bijvoorbeeld:

  • (een deel van) de onderneming hebt verkocht;

  • (een deel van) de aandelen hebt verkocht;

  • failliet bent gegaan;

  • de onderneming hebt beëindigd of de activiteiten ingrijpend hebt gewijzigd.

Wat moet je doen als je niet meer voldoet?

Dan ben je verplicht om daar aangifte van te doen, en wel binnen acht maanden nadat je niet meer aan de voortzettingseis voldeed. Dit doe je met het formulier:

Aangifte niet voldoen aan het voortzettingsvereiste.

Let op bij verkrijging uit een erfenis

Heb je de onderneming via een erfenis gekregen én gebruikgemaakt van de BOR? Dan geldt de voortzettingseis ook voor jou. Voldoe je daar niet meer aan, dan vervalt de vrijstelling en moet je aangifte doen.

Wil je hulp bij het controleren of je nog aan de voortzettingseis voldoet? Neem gerust contact op – ik help je graag verder.

C9ba5dcf68a0a88a62e58da1fc09e672
Een vraag voor Merel Rensen?

Neem contact op met onze expert.

Neem contact op